

Бележки на войводата, Илинденец и член на ЦК на ВМРО Георги Попхристов за спомените на члена на Генералния щаб на Илинденското въстание Анастас Лозанчев, публикувани от Боян Мирчев в "Известия на института за българска история" т. VI. Бележките на Георги Попхристов са запазени в архивата на Коста Църнушанов.
"...Покрай Даме, към когото хранеше омраза, той ненавиждаше и хората, които работеха с Даме. Такива крайности имаше в него. За мен, Георги Сугарев, Аце Дорев и Александър Евтимов Лозанчев казва, че сме били послушни оръдия на Даме. Не ни признава никаква самостоятелност и дейност в Битоля като ръководители и организатори. Обратно, сам си приписва чужди дела. Може обаче да се признае едно, че аз, Аце Дорев, Георги Сугарев, Славко Арсов, както и други видни дейци като Лазар Поптрайков, Манол Розов, Лечо Церовски, Петър Ацев и др. - всички сме възпитаници не на Пере Тошев, а на Даме Груев. При всеко свое идване в Битоля Даме съживяваше организацията. Голема волност е да се твърди, че нито Пере, нито Гьорче Петров са могли да търпят волностите на Даме. Истината е, че Даме със способностите си нахвърляше всички. Той беше роден за агитатор и организатор. Още при първа среща с некого Даме го пленяваше и завладяваше сърцето му. Благодарение на неговата дейност посеяното от него първо семе за борба за политическа свобода поникна и се разви..."
Източник: Сканирана от оригинален екземпляр
Автор: Роденият в Битолско Георги Попхристов е български учител, организатор
и войвода на ВМОРО, член на Централния комитет на ВМРО. Участва в Илинденско-Преображенското въстание. През войните за национално обединение 1912-1918 е част от Македоно-одринското опълчение и неговия наследник - 11-та македонска дивизия на Българската армия. По време на българското управление във Вардарска Македония (1941-1944) се завръща
в Битоля, където организира чети, преследващи комунистически партизани в Егейска Македония. Обявява се против започналата от комунистите през 1945 г. македонизация на Пиринска Македония.
За повече информация за Георги Попхристов посетете Уикипедия