Библиотека Струмски
Издателска дейност

Подкрепете ни



VMRO Lion
Македония >> "Един петдесет годишен юбилей", публикувано във в. "Народний глас", бр. 460, Пловдив, 1884 година
Спиро Гулабчев от Лерин, Егейска Македония - "Един петдесет годишен юбилей", публикувано във в. "Народний глас", бр. 460, Пловдив, 1884 година


Увеличи
Описание

"Мнозина от габровчяне, мнозина от по-учени-те ни българе, а най-вече от живи-те ни оште старовременски учителе без никакво посъмнавянйе ште поверват, ако им се каже, че след една година и половин месец, сир. на 2-и енуарий 1885 година ште станат тъкмо петдесет години, от като се е отворило онова знаменито за България габровско училиште.
Честити са наистина габровци, че след година и неколко дни им се явява пресгодний случай и на друго дело да покажат свои-те патриотически чювствования, а именно в да праздноват петдесет годишний юбилей на училиште-то си. Честити са габровци оште и за това, че както преди петдесет години техно-то училиште е служило за пример, и тех (габровци-те) ги подражавали в отварянето си училишта български-те отсам и отвъд балкан-ът градове, така и сега след петдесет години пак тем се пада да послужят за примет на юбелейните празднования по България...

Кой както ште нека каже, нъ недостоен за напредък е оня народ, който остава да се забравят най-видните му деятеле, които са го събудили некогаш, които са му дали най-силни-те оръдия за по-нататъшно развиванйе и напредванйе. А колко по-недостойно е да не се зачита, да не се знае, да се забравя цел период или една епоха, през която се е възродил един народ? Да е слободен един народ оште не значи да е осигурен неговий напредък, негова-та бъднина: напредъкъ-т и бъднина-та на един народ биват осигурени само тогава, когато той (народъ-тъ) всестранно и при всяки един сгоден сучай се стреми и умее да се възполсова от своя-та си свобода. Добре ли ште бъде за народъ-т ни да не праздноваме, да забравим 9-й февруарий? Тогава зашто да ги изпуштаме без никакво празднованйе такъви събития, каквито са отварянйе-то на габровско-то училиште и възражданйе-то на Българский ни народ?"


Източник: Сканирана от оригинален екземпляр

Автор: Роденият в беломорския град Лерин Спиридон Константинов Гулабчев (1856-1918, София) е общественик, публицист, издател, основател на българския вариант на народничеството - сиромахомилството, един от първите идеолози на анархизма в България.
За повече информация за автора тук


За да прочетете книгата натиснете тук



Видяна 462 пъти.