"Моят герой майстор Стоян Везенков не е измислен. Съществувал е на своето време – точно преди сто години – такъв един забележителен човек, за интересния живот на когото намерих написани кратки бележки. Тях проучих и разработих.
С повестта за Стоян Везенков – прочут майстор от Крушово – се постарах да покажа как с много сложен и мъчителен прелом някои даровити и своеобразни люде от нашето минало от вкостеняло самолюбие и гордост са преминавали в обич към народа, породена от неговите неволи и от копнежа му да бъде свободен.
Не е измислен и братът на Стоян – доктор Константин Везенков, – смъртно ранен край Котел и починал от раните си в Русия през Освободителната война, името на когото е издълбано върху един от камъните на "Докторският паметник" в София.
В най-общи черти съм се постарал да бъде запазена автентичността на събитията. Подробностите са белетристичен материал – плод на разказвани неща за живота на Стоян.
Неколкото откъслечни сцени от Освободителната война са исторически верни. Те са взети от руски и турски материали за войната през 1877–1878 година.
На места в текста се срещат и някои малки диалектни особености, които съзнателно съм оставил, за да има в езика малка нюансировка от говора на нашите люде в Македония. Пак заради стила и характера на повестта са оставени и някои турски поговорки.
Поднасям тази книга с надежда, че в много отношения тя е поучителна и за наше време."
Източник: Сканирана от оригинален екземпляр
Автор: Георги Томалевски (1897-1988) е български писател, есеист, белетрист и публицист, един от основателите на Есеистичното общество в България. Брат е на революционера Наум Томалевски и деец на Македонската младежка тайна революционна организация. В дома на родителите му се обявява Крушевската република по време на Илинденско-преображенското въстание и днес къщата е музей на Илинденското въстание и Крушевската република.